- Nev-Dama.cz
- Zima
- Itálie
- Valtellina
- Chiesa Valmalenco
Lyžování v Chiesa Valmalenco
- málo známá sněhem oplývající lyžařská oblast nedaleko švýcarského St. Moritz
- mimořádně příjemný skiareál, jenž hostí i významné světové závody
- Snow Eagle – největší jednopodlažní kabina na světě
- vyvážený poměr všech druhů náročností sjezdovek
- velice kvalitní Palú Park s boardercrossovou trať či halfpipe
- skvělý běžecký okruh okolo jezera Palú ve 2 000 m n. m
- uzavření menšího nepropojeného skiareálu Caspoggio
Fantastický skiareál Chiesa Valmalenco čeká na objevení
Máte pocit, že 35 let po otevření hranic na Západ už neexistuje v italských Alpách místo, kde se kvalitně lyžuje, a přesto nebylo dosud českými turisty objeveno? Jedno takové Vám představíme, a neleží až tak daleko, jak by si někdo mohl myslet. A navzdory vynikající poloze se řadí mezi nejlevnější místa, kam se náš lyžař může v italských Alpách vydat. Přitom v poměru k ceně nabízí vynikající kvalitu. Ptáte se, jak je to možné?
Jmenuje se Chiesa Valmalenco a leží na dosah od takových světoznámých alpských veličin, jako je St. Moritz a Livigno. Na dosah ovšem pouze pokud se díváte na mapu – vzdušnou čarou pár kilometrů, po silnici pár hodin jízdy... Jediná přístupová cesta vede za Sondria, centra provincie a největšího města údolí Valtellina. To dalo světu i slavná lyžařská střediska Bormio a Santa Caterina...
Cesta se z údolí řeky Adda, na níž leží Sondrio, prudce zvedá, a v serpentinách míří k zasněženým vrcholům na horizontu. Cestou potkáte nákladní auta naložená zvláštním nazelenalým kamenem – serpentinem. Používá se k výzdobě interiérů a údolí Valmalenco je jeho největším nalezištěm v Evropě. Několik lomů se nachází i těsné blízkosti centra oblasti – Chiesy Valmalenco. Těžba kamene je hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel. Ti i proto poněkud podceňují turistický ruch jako alternativní zdroj obživy a nevěnují propagaci místa tolik úsilí, kolik by si zasloužilo. Vždyť kolik z Vás už o existenci místa jménem Chiesa Valmalenco slyšelo? A to přitom toto středisko hravě strčí do kapsy řadu míst už léta zavedených na našem trhu zimního cestovního ruchu v italských Alpách.
Cíl milánských jednodenních lyžařů
Chiesa Valmalenco je jedním z nejbližších zimních středisek při cestě z několikamiliónové aglomerace okolo Milána, a to se logicky projevuje na počtu víkendových turistů. Zvláště v neděli sjezdovky doslova praskají ve švech, a na víkendové nápory jsou rovněž dimenzovány zdejší přepravní kapacity. Proto se návštěvník, jenž do areálu zavítá ve všední den, nestačí divit, proč pro těch pár lyžařů, pohybujících se (a to i v hlavní sezóně!) na zdejších svazích, postavili tak moderní a kapacitně naddimenzované lanovky. Důvodem je právě (a pouze) pár únorových a březnových nedělí.
Při příjezdu do Chiesy Vás už z dáli upoutá mohutná kabinová lanovka Snow Eagle. Se svou kapacitou 160 osob je největší jednopodlažní kabinou na světě a překonává více než 1 000 metrů převýšení. Je zároveň hlavním přepravním zařízením lyžařského areálu Alpe Palú. Za pár desítek sekund Vás vyveze z nadmořské výšky 1 000 m, v níž se nachází Chiesa, o více než kilometr výše. Pokud ještě na moment ovládnete svůj hlad po lyžování a zastavíte se ne výstupní plošině, naskytne se Vám ohromující výhled do údolí Valmalenco i na třítisícová horská pásma okolo. Kdo trpí strachem z výšek, neměl by se raději ani dívat pod sebe – podlaha je tvořena průhledným roštem zavěšeným na skále, takže přímo pod nohama máte stovky metrů propasti. Tento zázrak moderní techniky vystřídal před lety starou lanovku, jejíž zbytky uvidíte o několik metrů dále. Ta měla sice výrazně nižší přepravní kapacitu, ale jednu výhodu měla – začínala v centru městečka Chiesa. Její dnes nevyužitou bývalou dolní stanici najdete na náměstí před hotelem Funivia, kde je dnes parkoviště. Současná dolní stanice se nachází u 25metrového plaveckého bazénu bezmála kilometr od centra Chiesy i Lanzady. Neexistují zde tedy téměř žádné hotely, které by měly skiareál Alpe Palú v pohodlném pěším dosahu. A protože neexistuje centrální skibus, hotely si musí pomáhat vlastními mikrobusy.
Dějiště Mistrovství světa juniorů 2024 ve freestylovém lyžování
Ale zpět na horní stanici lanovky. Zde můžete konečně nasadit lyže či prkna a spustit se k centru skiareálu. Nabízí se Vám ale rovněž vyzkoušení dalšího ze zdejších technologických divů – malé metro, které spojuje horní stanici lanovky se středem skiareálu Alpe Palú, kde je velká samoobslužná restaurace, stánky s občerstvením, půjčovna a servis lyží a snowboardů, snowpark a nástupiště sedačkových lanovek. Vláček byl postaven především pro nelyžaře a pro ty lyžaře, kteří už si po odpolední grappě netroufají dojet k velké lanovce po svých. K tomu je totiž zapotřebí vyjet jednou sedačkou, a pak se spustit po relativně strmé sjezdovce, na níž je po většinu zimy vystavěna boardercrossová a skicrossová dráha.
Snowpark postavený pár desítek metrů od centra skiareálu pod zdejší hlavní restaurací je delším z velkých magnetů střediska. Řadí se k největším v italských Alpách a vévodí mu 150 m dlouhý halfpipe. Koná se zde jeden z dílů italské mistrovské série zastřešené deníkem Gazzetta dello Sport i řada dílčích závodů. Stejně jako boardercrossová trať je výborně udržován po celou zimu. V roce 2011 hostil areál Mistrovství světa juniorů ve snowboardingu, kde snowboardcross vyhrála naše Eva Samková. Mistrovství světa juniorů se zde konalo i v roce 2024, ale ve freestylovém lyžování – moguly i akrobatické skoky mužů i žen.
Ikonická černá pista projektovaná Gustavem Thoenim
Z tohoto místa se tratě dále svažují k vesnici San Giuseppe ve výšce 1 433 m n. m. Tam končí sedačková lanovka a nachází se zde velké parkoviště. Do San Giuseppe mohou zajíždět autem ti, kdo by snad měli v obří lanovce klaustrofobické pocity.
Od restaurace na opačnou stranu, tedy vzhůru, vede sedačková lanovka na vrchol Cima Motta s 2 336 m n. m. Odtud máte na výběr několik různě náročných sjezdovek zpět (včetně závodního homologovaného svahu) nebo tři sjezdovky do sedla Dosso dei Vetti na opačné straně kopce. Z nich je zejména černá, projektovaná samotným Gustavem Thoenim, opravdovou lahůdkou. Padá téměř kolmo dolů a její závěrečný hank, tyčící se nad spodní stanicí sedačkové lanovky, nahání slabším lyžařům hrůzu. Právě zde nejčastěji trénují místní závodníci.
Nejnovější pista „Bocchelle del Torno“ začíná v úctyhodné nadmořské výšce 2 353 metrů, v nejvyšším bodu skiareálu Alpe Palú i celé Chiesy.
Celkově lze říci, že skiareál skýtá maximálně pestrý výběr sjezdovek všech obtížností v tom nejlepším možném poměru.
Dobré sněhové podmínky až do jarních měsíců
Areál Alpe Palú má i 2 areály běžecké. Jeden z nich vede okolo jezera Lago Palú ve zhruba dvoutisícové nadmořské výšce a garantuje dobré sněhové podmínky až do jarních měsíců. Druhý je pak v údolí mezi San Giuseppe a Chiareggiem (1 612 m n. m.).
Sedačkové lanovky v areálu Alpe Palú dominují. Nabízejí ojedinělé výhledy na blízké švýcarské štíty okolo Berniny.
Nejsou zde ani problémy se sněhem – naopak. Když jinde panuje nedostatek, zde se bez problémů jezdí. Není výjimkou, že zde napadne okolo 4 metrů sněhu a v dobré kvalitě se drží až do konce dubna. Alpe Palú potvrzuje pověst jakési meteorologické anomálie – ačkoli leží geograficky mezi vysokohorskými středisky Livigno a Madesimo, často zdaleka nejvíce sněhu napadne právě zde.
Na své si tedy přijdou skialpinisté, opravdu široká je nabídka volného terénu v neposkvrněné vysokohorské přírodě.
Menší skiareál Caspoggio (dočasně?) uzavřen
Druhý skiareál Caspoggio, s nejvyšším bodem na Dosso dei Galli ve výšce 2 200 m n. m., je bohužel již několikátou sezónu uzavřen. I předtím však byl poněkud opomínán, ačkoli nebyl o mnoho nižší ani kratší (18,4 km sjezdovek oproti 24,7 km) než Alpe Palú. Oba areály nebyly vzájemně lyžařsky propojeny. Poněkud slabší zde však bylo umělé zasněžování a ani přírodního sněhu zde nebývalo tolik, jako na Alpe Palú. Proto zde obvykle sezóna později začínala a dříve končila. Tento areál byl však dobře přístupný autem, a nabízel i řadu lehčích terénů, pro které byl často vyhledáván školními skupinami. Zůstává zatím nevyřešenou otázkou, zda a kdy svůj provoz obnoví.
Typy skipasů:
Chiesa Valmalenco
platí pro skiareál Alpe Palú
Místní vzdálenosti:
Chiesa Valmalenco
skiareál Alpe Palú: 1 km
Sondrio: 12 km
dálnice / směr Landeck: 205 km
dálnice / směr Brenner: 170 km
Doporučené trasy:
varianta A
Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Garmisch-Partenkirchen
Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München, Innsbruck
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, Innsbruck
Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz, Salzburg, Innsbruck
Bratislava, Wien, Linz, Salzburg, Innsbruck
a dále
Imst, tunel u Landecku, Scuol, Zernez, Berninapass, Tirano, Sondrio, Chiesa Valmalenco
varianta B
Plzeň, Rozvadov, Regensburg, München
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg
Brno, Mikulov, St. Pölten, Linz, Salzburg
Bratislava, Wien, Linz, Salzburg
a dále
Innsbruck, Brenner, Bolzano, dálniční sjezd St. Michele / Mezzocorona, Mezzolombardo, Cles, Malé, Tonale, Edolo, Aprica, Sondrio, Chiesa Valmalenco