- Nev-Dama.cz
- Zima
- Česká republika
Nabídka oblastí Česká republika
Lyžování v Česku - dohánění Alp mílovými kroky
Oproti sousedním zemím pyšnícími se majestátními velehorami se může občan ČR cítit na první pohled jako chudý příbuzný, vždyť co je kóta nejvyšší české hory Sněžky 1602 m n. m. proti slovenskému Gerlachovskému štítu (2.654 m n. m.), polským Rysům (2.503 m n. m.), německé Zugspitze (2.962 m n. m.), nebo dokonce rakouskému Grossglockneru (3.798 m n. m.)? Ovšem při detailnějším pohledu brzy spatříme celou řadu důvodů, proč lyžování v tuzemsku nezavrhovat. Sice stále platí, že lyžování pod horní hranicí lesa, jež je pro české hory typické, nemůže nikdy plně konkurovat alpským sjezdovkám neomezovaným většinou nad horní hranicí lesa restrikcemi ochrany přírody, stejně jako je patrný handicap nedostatečné nadmořské výšky z pohledu kvantity přírodní sněhové nadílky v současných teplých zimách.
Neuvěřitelné tempo investic do infrastruktury
Ale zejména, kdo jen pár let na českých horách absentoval, nestačí se divit tempu proměn našich skiareálů. V posledních letech se mohutně investovalo a pronikla sem řada vymožeností dříve vídaných jen v Alpách, jako jsou vysokokapacitní lanovky, sedačky kryté „bublinou“, potentní systémy umělého zasněžování, supermoderní rolby, špičkové snowparky a dětské parky, celkově se všude velmi zkvalitnila infrastruktura typu parkoviště a skibusy, řada služeb je zdarma či v rámci platnosti skipasů, vznikají konsorcia s celoplošnými regionálními permanentkami a podobně. A třeba co se četnosti areálů s nočním provozem týče, tam porážíme Alpy už dávno.A nutno též podotknout, že až na některé cenové extrémy v našich nejprestižnějších skiresortech je celková cenová hladina v naší zemi stále o poznání nižší, než je alpský průměr.
- Nejdelší, nejvyšší, nejrozsáhlejší? Podívejte se na rekordy českých sjezdovek.
Hlavní benefity lyžování v českých a moravských horách:
- minimální vzdálenosti
- absence jazykové bariéry
- příznivá cenová hladina
- pomoc domácí ekonomice
- pohyb v atraktivních přírodních lokalitách
- výrazný nárůst kvality turistické infrastruktury v posledních letech
Kvalitní sjezdovky doslova za humny
Pokud však vezmeme v potaz vzdálenost většiny našich velkých měst od nejbližších zahraničních velehor, pak je zřejmé, že lyžováním v ČR ušetříme spoustu času, nervů i pohonných hmot už jen díky podstatně kratší dojezdové vzdálenosti.
Špindlerův Mlýn – středisko Světového poháru
Při prezentaci lyžování v České republice jsme nemohli opominout jasnou českou jedničku, Špindlerův Mlýn, kam se v březnu 2019 po 8 letech do areálu Svatý Petr vrátily závody Světového poháru FIS ve slalomu a obřím slalomu žen FIS (další jsou plánovány na rok 2023). Tamní černá závodní trať je nejen strmá (sklon až 62 %), ale zároveň v českých poměrech i neobvykle široká. Komu se snad zdá Špindlerův Mlýn až příliš rušný (v zimě se často mění v „druhou Prahu“), může v Krkonoších zvolit o něco klidnější střediska (stále s velmi slušnými sjezdovkami) Harrachov, Rokytnice nad Jizerou a Pec pod Sněžkou.
Harrachov – krkonošská Mekka klasického lyžování
Pokud je Špindlerův Mlýn nejprestižnější po stránce sjezdařské, tak nedaleký Harrachov je zase považován za krkonošskou Mekku klasického lyžování. Krom parádních běžeckých okruhů zde na úbočí Čertovy hory stojí i slavné skokanské můstky včetně mamutího, jednoho z pouhých 5 funkčních na světě, kde padly i 2 světové rekordy v letech na lyžích – Rakušan Armin Kogler zde v březnu 1980 skočil 176 metrů a Čech Pavel Ploc o 3 roky později 181 metrů.
Rokytnice nad Jizerou – pisty v nejvyšší nadmořské výšce v ČR
Pod souhrnným názvem Rokytnice nad Jizerou se rozumí hned několik skiareálů nacházejících se na rozmezí Krkonoš a Jizerských hor, souhrnně tvořících největší lyžařskou oblast v České republice. Jde o lyžařská střediska v Rokytnici nad, v Pasekách nad Jizerou, Rejdicích a Příchovicích. Nejznámější ze středisek je Rokytnice nad Jizerou nacházející se v západní části Krkonoš v údolí pod hřebeny Studenova a Kotle. Největší místní areál Horní Domky se rozkládá na jižních svazích Lysé hory v nadmořské výšce 657 – 1.315 m n. m., což je nevyšší kóta v rámci českých sjezdovek. Svou rozlohou a vybaveností se může směle rovnat nejlepším lyžařským střediskům v ČR, je velmi oblíben především pro velkou různorodost a rozlehlost tratí dosahujících celkové délky 13,7 km.
Pec pod Sněžkou – tradiční středisko pod naší nejvyšší horou
Pec sama má sice „jen“ 13 km sjezdovek, ale díky unikátnímu propojení s areálem Černá hora / Janské Lázně s využitím přejezdu SkiTour speciálními rolbami s výhledy na Sněžku nabídne celkem cca 30 km pist v rámci SkiResortu Černá hora – Pec. V Peci láká především přehledný svah Javor s každodenním večerním lyžováním, „černá“ na Bramberku (Hnědý vrch), oblíbené Zahrádky, na sjezdovce Vysoký svah trať Funline s klopenými zatáčkami, skoky a tunelem, měřený rychlostní úsek a slalom s časomírou pro návštěvníky na sjezdovce Klondike, či nová modrá sjezdovka Javořák. Zmiňme též velké možnosti výběru z mnoha horských chalup a bud na okolních kopcích. Celoplošný skipas SkiResort Černá hora – Pec platí pro 6 skiareálů SkiResortu, kterými jsou Černá hora (Janské Lázně), Pec pod Sněžkou, Velká Úpa, Černý Důl, Malá Úpa a Svoboda nad Úpou s celkovými 42,3 km sjezdovek.
Klínovec – i Krušné hory mají co nabídnout
Podobně dlouhé sjezdové tratě, jako v nejvyšším českém pohoří, Krkonoších, najdete i na krušnohorském Klínovci, v posledních letech snad nejmohutněji investujícím českém skiareálu. Předloňskou významnou novinkou zde bylo propojení s do té doby samostatným střediskem Neklid na Božím Daru. Klínovec je součástí přeshraničního Interskiregionu s německým Fichtelbergem, kam je možno se dostat mezistřediskovým skibusem zdarma, resp. v ceně vícedenního skipasu.
Lipno nad Vltavou – rodinný ráj na Šumavě
Jihočeskou část Šumavy reprezentuje v našem katalogu rodinný skiareál Lipno s 11,8 km sjezdovek nacházející se přímo nad největší vodní plochou v České republice, Lipenskou přehradou, jež se v zimě pravidelně stává rájem bruslařů. Slušná porce 1.400 metrů nejdelší sjezdovky (Jezerní), 3 moderní a pohodlné čtyřsedačkové lanovky a výkonné umělé zasněžování jsou hlavními atributy tohoto střediska. Mladé návštěvníky zde jistě zaujme snowpark, skicrossová trať, měřený slalom i dětské výukové hřiště Fox park se třemi pojízdnými koberci a vstupem zdarma.
Jeseníky – nejvyšší pohoří Moravy
Naši nabídku doplňuje nejvyšší moravské pohoří Jeseníky. Pod Červenohorským sedlem ze severní strany najdeme menší kompaktní příjemný rodinný skiareál SKIPARK Filipovice pod Pradědem. Nachází se přímo v srdci chráněné krajinné oblasti Jeseníky u hlavní cesty ve směru na Jeseník a Šumperk. Zaručuje optimální podmínky pro vyznavače nenáročného lyžování, sportovní jízdy, ale i snowboardingu za výhodné ceny. Umělé zasněžování je nezbytnou samozřejmostí, atraktivní je zde večerní lyžování. SKIPARK Filipovice je vynikajícím výchozím bodem pro běžkaře na krásné jesenické tratě s celou řadou stop různé náročnosti, s možností návštěvy nejvyšší moravské hory Praděd (1.491 m n. m.), Keprníku, Šeráku, či horní nádrže přečerpávací hydroelektrárny Dlouhé Stráně.