Maďarsko

Objevte s námi to nejkrásnější, co Maďarsko nabízí.

Nabídka oblastí Maďarsko

Naši staří známí a nedávní sousedé

Maďarsko je nám blízká a důvěrně známá země, jež byla dlouho součástí habsburské monarchie společně s námi, pak dlouho naším sousedem, a nyní je tomu teprve 28 let, co s ním nesdílíme společnou hranici. Maďarská revoluce, která vypukla 23. října 1956, je symbolem touhy po svobodě a nezávislosti nejen v Evropě, ale i jinde ve světě. Jedním z hlavních pilířů naší středoevropské sounáležitosti je právě naše společná historie, dalším jednotícím pilířem jsou naše vynikající vztahy a úzká spolupráce v politické, ekonomické a kulturní oblasti v současnosti. Neméně důležitou roli hrají také tradičně velmi blízké vztahy mezi našimi občany. Rozděluje nás snad jen značná jazyková diference, neboť maďarština jako nám zcela nesrozumitelný ugrofinský jazyk tvoří výjimečnou enklávu v jinak převážně slovansko-germánsko-románském středoevropském geografickém prostoru.

Termální lázně a „maďarské moře“ Balaton jako největší atrakce

Maďarsko je již tradičně známé službami poskytovanými na vysoké úrovni a ve výborném poměru ceny a kvality, když největším lákadlem jsou termální lázně, a to nejen pro rozmanitou nabídkou wellness procedur, ale i díky profesionalitě a efektivitě přirozených léčebných postupů, jež mají v zemi léčivých vod a termálních pramenů dlouholetou tradici. Není překvapením, že Češi hrají podstatnou roli v cestovním ruchu geograficky bližších lázeňských měst, jako jsou například Bükfürdö, Sárvár, Györ nebo Hévíz. V posledních letech ale objevují i zatím méně známá a vzdálenější lázeňská místa. K oblíbeným destinacím pro prodloužený víkend či poznávací zájezdy patří samozřejmě Budapešť – perla na Dunaji a jediná lázeňská metropole světa. Pro letní dovolenou, chcete-li se opravdu zahřát, je ideálním místem Balaton, se středisky jako Tihany, Siófok, Balatonfüred, Alsóörs, Vonyarcvashegy nebo Zamardi, kam se vrací každým rokem stále více spokojených turistů. Maďarské moře, jak se mu vzhledem k velikosti přezdívá, můžete objet na kole a vyzkoušet si 200 km dlouhé cyklostezky, ale také si tu vychutnat teplou koupel. Během léta se teplota vody pohybuje mezi 26 až 28 stupni. Kdyby vám to však nestačilo, zajeďte do městečka Hévíz a navštivte zdejší koupaliště vytvořené na břehu největšího evropského termálního jezera. V létě tu teplota vody dosahuje až 35 stupňů a dopřát si můžete i bahenní zábal. Téměř povinností je u Balatonu ochutnání maďarské rybí polévky halászlé.

Pobyt v gastronomickém nebi

Země má skvělé podmínky pro aktivní venkovskou turistiku, gastroturistiku a enoturistiku. Maďarsko má lepší klimatické podmínky než Česká republika. Je tam tepleji a je to převážně rovina s úrodnou půdou. Už za Rakouska-Uherska bylo tradičně zemědělskou oblastí. Mezi oblíbené potraviny dovážené z Maďarska v současnosti patří vyhlášené papričky nebo vodní melouny, ale také křen z oblasti Debrecínu, česnek a rajská jablka, která mají výraznější chuť než rajčata z některých jiných částí Evropy. Mimořádná péče o maso a specifické prostředí kolem řeky Tisza patří k faktorům, které ovlivňují nenapodobitelnou chuť legendárního „uheráku“ Pick. Tyto salámy se s úspěchem vyrábějí už od devatenáctého století. I přes velkou snahu se doposud žádnému jinému výrobci nepodařilo podobný salám vyrobit ve stejné kvalitě a chuti.

Jednou z nejlepších věcí, které lze v Maďarsku najít, jsou husí a kachní foie gras. To jsou ztučnělá, velká bílá játra kachen a hus, které jsou speciálně vykrmovány. Chuť jejich masa je díky vysokému obsahu toho nejlepšího tuku nezapomenutelná. Nejen ve východní oblasti Tokaj, ale i při severní straně Balatonu díky vulkanické mineralitě půd a ideálním klimatickým podmínkám prosperuje řada vinařství. Láska k vínu přechází z generace na generaci.

Nenechte si ujít návštěvu některé typické maďarské restaurace s výborným jídlem, vínem a temperamentní cikánskou hudbou – čardášem.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

rozloha: 93.036 km2
obyvatelstvo: 9.769.526
národnostní složení: Maďaři 98,6 %, ostatní 1,4 %
náboženství: římskokatolická církev 51,0 %, reformovaná církev 15,9 %, evangelická církev 3,0 %, pravoslavná církev 0,2 %, řeckokatolická církev 2,5 %, judaismus 0,2 %; ateisté 2,0 %, 27 % bez vyznání 
úřední jazyk: maďarština, jazyky nepočetných menšin (Němci, Rumuni, Romové, Slováci)
hlavní město: Budapest - 1,7 mil. obyvatel
další velká města: Debrecen - 204 tis. obyvatel, Miskolc - 162 tis. obyvatel, Szeged - 161 tis. obyvatel, Pécs - 147 tis. obyvatel, Győr - 129 tis. obyvatel, Nyíregyháza - 118 tis. obyvatel, Kecskemét - 111 tis. obyvatel, Székesfehérvár - 99 tis. obyvatel, Szombathely - 78 tis. obyvatel
státní zřízení: republika
prezident: od 10. 5. 2012 János Áder 
vláda: premiér Viktor Orbán, předseda nejsilnější parlamentní strany, pravicové Fidesz-MPSZ (od parlamentních voleb 2010, resp. 2014, resp. 2018, předtím premiérem též v letech 1998–2002)
administrativně-správní členění: Maďarsko je rozděleno na 19 žup (megyék) a území hlavní města Budapešti, které má zvláštní statut. Župy se dále dělí na okresy (maďarsky kistérségek, doslovný překlad znamená malooblast), kterých je celkem 168. Významné postavení také mají tzv. města s župním právem, kterých je 23. Jedná se o města s větším počtem obyvatel, která mají stejná nebo podobná práva jako župy, ve kterých se nachází. 
měna: forint (1 HUF = 100 fillérů)
HDP na obyvatele za rok 2019: 15.292 € 
další: člen EU od roku 2004, člen NATO od roku 1999 

Velvyslanectví ČR:

Cseh Köztársaság Nagykövetsége, Rózsa utca 61, 1064 Budapest, tel. +361/4625011
Konzulární oddělení velvyslanectví ČR Budapešť: Rózsa utca 61, 1063 Budapest, tel. sekretariát +361/4625014, vízový úsek - 4625025, 4625026, 4625027, 3521823, konzul - 4625024

Oblíbené hotely