Slovinské pobřeží

Objevte s námi to nejkrásnější, co Slovinské pobřeží nabízí.

Benefity

  • pobřeží Jaderského moře měřící pouze 47 km, přesto nabízející zajímavostí více než dost
  • vyhlášená přímořská letoviska Portorož, Piran, Izola a Koper
  • Piran, nejkrásnější město na slovinském pobřeží, na první pohled pod vlivem Benátek
  • rušný Koper, metropole pobřeží a největší slovinský přístav
  • Izola, jedna z nejlepších letních destinací Slovinska
  • letovisko Ankaran na severním okraji slovinského pobřeží na poloostrově Milje, kde najdete písečné pláže
  • slané pánve (soline), kde se sůl stále ještě vyrábí starými metodami
  • moderní a pestrá dovolená na slovinském pobřeží na dosah všem

Slovinské pobřeží

Na západě Slovinska nalezneme pobřeží Jaderského moře, jež měří sice pouze 47 km (včetně všech zátok, poloostrovů, cípů a výběžků), přesto nabízí zajímavostí více než dost. Slovinské pobřeží je součástí poloostrova Istrie, jenž je z převážné části chorvatský. Severně se pak nachází známý italský přístav Terst. Nejsevernější a nejvyspělejší z bývalých jugoslávských republik se chlubí zejména vyhlášenými přímořskými letovisky Portorož, Piran a Koper. Ze slovinských přímořských středisek jsme zvolili noblesní Portorož, méně známá sousední střediska Strunjan a Izola, a také Ankaran ležící u italských hranic.

Na pobřeží Jaderského moře působí středozemní klima se suchými teplými léty a mírnými zimami. Díky tomu zde nabízíme ubytování po celý rok, sportovní a wellness nabídka spolu malou vzdáleností z ČR láká návštěvníky i v obdobích mimo klasickou letní sezónu. V červenci je v průměru 25–30 °C, v zimě se teploty pohybují okolo 9 °C. Obvykle se můžete slunit od poloviny května do konce září. Teplota vody přesahuje 20 °C.

Jaderské moře, které omývá Slovinsko, je vlastně velký záliv Středozemního moře, které proniklo na pokleslou krasovou pevninu. Z nížin u Terstského zálivu se velmi rychle zvedají jednotlivá pohoří typická značnou zachovalostí přírody. Na jihu je to Snežnik s 1.795 metrů vysokým vrcholem Veliki Snežnik, z něhož je vidět moře, Istrie i Alpy jako na dlani.

Portorož – nejluxusnější přímořské letovisko Slovinska s písečnými plážemi

V proslulém letovisku Portorož, ležícím na severu Istrie, přesněji na nejjižnějším místě slovinského pobřeží u hranic s Chorvatskem, najdete jak pulzující promenády plné turistů s rozmanitou nabídkou zábavy, tak i klidnější lázeňskou atmosféru. Název Portorož znamená v překladu „přístav růží“ a odkazuje k úchvatným rozkvetlým růžovým zahradám ve městě.

Portorož byla dlouho proslavena zejména svými léčebnými lázněmi, ale s postupným rozvojem turismu se začala proměňovat v moderní letovisko. V jeho jižní části najdete nejdelší písečnou pláž slovinského pobřeží. Severně směrem k Piranu již na plážích převládají oblázky a plata vybavená žebříky. Luxusní hotely i restaurace, jakož i 3 kasina jsou důvodem, proč si město vysloužilo přezdívku „slovinské Monte Carlo“.

Piran, nejkrásnější město slovinského pobřeží

V bezprostřední blízkosti Portorože (administrativně tvoří jeden celek) najdete nejkrásnější město na slovinském pobřeží, Piran. Na první pohled je z jeho siluety patrný vliv Benátek, Piran však vyrostl zejména díky soli. Slané pánve (soline), kde se sůl stále ještě vyrábí starými metodami, byly důvodem rozkvětu malebného středomořského města s překrásným kostelem svatého Jiří vypínajícím se nad městem už od 12. století, typickými úzkými uličkami a velkým kruhovým náměstím, na kterém stojí socha místního rodáka, slavného italského houslisty Giuseppe Tartiniho. Určitě nevynechejte návštěvu dochovaných solných polí u obce Sečovlje těsně u chorvatských hranic. Jedná se o nejseverněji položené soliny ve Středozemním moři. Sůl se zde získává tradičním způsobem v kaskádě solných polí, propojených soustavou kanálů. Voda je usměrňována pomocí stavidel a čerpadel, v letních měsících se v jednotlivých polích mořská voda odpařuje a sůl postupně krystalizuje. Část areálu bývalých solin byla prohlášena přírodní rezervací. Dlouhotrvající činnost člověka tu pomohla vytvořit unikátní ekosystém, ve kterém se daří vzácným slanomilným rostlinám.

Strunjan – klidné letovisko mezi strmými útesy

Turistické středisko Strunjan je oproti nedaleké Portoroži méně rozvinuté a jeho hotely jsou určeny především hostům vyhledávajícím klidnější odpočinek. Obec je rozložena u Strunjanského zálivu a na přilehlých návrších s útesy prudce padajícími do moře, jež jsou přírodní rezervací. Místní obyvatelé se živí zahradnictvím a sadařstvím, hodně se pěstují olivovníky a najdete zde četné vinohrady. Území má též velmi dlouhou tradici výroby soli (solinářství) a rybolovu. V obci stojí farní kostel Zjevení Matky Boží s někdejším benediktinským klášterem. Nad kostelem na severním pobřeží je umístěn mohutný kříž z roku 1600, odkud se naskytne krásný výhled na celý Terstský záliv. Atrakcí je 550 metrů dlouhý tunel zvaný Valeta mezi Strunjanem a Portoroží, který je dnes určen pěším a cyklistům, fenomenální stezka, kterou si na kole nebo pěšky projde každý rok hodně lidí, kteří si chtějí zpestřit plážovou dovolenou. V minulosti byl tunel součástí úzkorozchodné železnice nazývané Parenzana, která byla zbudována v letech 1900–1902 a spojovala Poreč s Terstem v éře končící Rakousko-uherské monarchie. V místě s početnou italskou menšinou jsou dodnes dvě základní školy, slovinská a italská.

Izola – jedna z nejlepších letních destinací Slovinska

Izola je menší prosluněné město rozkládající se na zaobleném výběžku, který vybíhá do Jaderského moře. Pokud hledáte sluníčko, moře, toužíte po koupání a plážích bez hlavy na hlavě, ale zároveň také zábavu, je Izola dobrým kompromisem. Izola leží asi 6 kilometrů od Koperu. A není problém projít se z jednoho přístavního města do druhého. Stejně tak můžete své cesty směrovat jižně přes Strunjan a Piran do Portorože. Vzhledem k délce slovinského pobřeží jsou tato přímořská města všechna kousek od sebe. Jako i jiná městečka pobřeží, Izola se velmi podobá italským Benátkám. Není divu, protože benátská nadvláda skončila až v roce 1797, pořád tady na vás dýchá benátská atmosféra. Původně bylo město Izola na ostrově, což dokazuje i původní latinský název Insula. Teprve s ukončením benátské vlády byly strženy místní hradby, čímž se město spojilo s pevninou. Nikoho nemůže překvapit, že se tady od nepaměti rozvíjí rybářství. Dnes s ním ještě soupeří turistický ruch a přístav.

Koper – největší slovinský přístav

Koper je nejen největším městem slovinského pobřeží, ale i největším slovinským přístavem. Řadí se však i mezi nejlepší turistická střediska pobřeží. Nad městem se zdvihají zelené středomořské kopce s vinicemi, olivovníky a ovocnými sady. Město Koper na Vás dodnes dýchne svou typickou středověkou atmosférou, která se mísí s vůní moře. Pod italským názvem Capodistria bylo pro Benátskou republiku branou k Istrii. Dnes je město ideálním cílem pro milovníky rušného života a zábavy.

Ankaran – písečné pláže u italských hranic

Ankaran je dvojjazyčná slovinsko-italská obec ležící necelých 5 km od italského města Muggia u Terstu, 6,5 km severně od Koperu. Je to nejsevernější místo slovinského pobřeží i celého Istrijského poloostrova. Zdejší příjemné klima vedlo již na konci 19. století ke zrodu lázeňství. Turistický ruch v Ankaranu započal přestavbou zdejšího benediktinského kláštera na hotel. Klidný resort disponuje nejlepšími písečnými plážemi Slovinska.

Moderní a pestrá dovolená na dosah všem

Ve zkratce řečeno, slovinské pobřeží očekává i Vás a je připraveno Vám nabídnout strávení vzácných dnů odpočinku dynamicky a rozmanitě, novým a pokaždé jiným způsobem. Svůj kousek světa tu najdou jachtaři, milovníci přírody i rušné zábavy, sportovci i běžní rekreanti. A to vše jen několik hodin jízdy ze srdce Evropy, pro něž je zdejší Jadran nejbližším teplým a čistým mořem.

Moře a pláže

Moře na celém pobřeží Slovinska je průzračné a dokonale čisté, velmi vhodné pro potápění a šnorchlování. Pobřeží je převážně skalnaté až kamenité. Do vody vedou místy žebříky nebo jinak uměle vytvořené vstupy, častá jsou i dlouhá dřevěná mola, která jsou velmi vhodná k opalování, ale i pro milovníky skákání do moře. Výjimkami jsou letoviska Ankaran na severním okraji slovinského pobřeží na poloostrově Milje, a také Portorož na samém jihu, kde najdete především písečná dna. Na některých soukromých plážích se platí vstupné, obvykle kolem 5 € / os. / den. Ovšem Portorož nebo Izola mají krásné městské pláže s volným vstupem. Obzvláště oblázková pláž v Izole je opravdu nádherná a překrásně upravená (bary, zeleň, promenáda). A když Vás přestane bavit slunění na pláži, vydejte se prozkoumat překrásnou přírodu slovinského vnitrozemí. Vždyť je tu vše na dosah ruky!

Doporučené trasy z ČR

Č. Budějovice, D. Dvořiště, Linz, Salzburg, Villach, a dále Ljubljana, Postojna, Koper, Ankaran nebo Izola, Strunjan, Portorož

Brno, Mikulov, Wien, Graz, Maribor, a dále Ljubljana, Postojna, Koper, Ankaran nebo Izola, Strunjan, Portorož

Praha 760 km, Brno 620 km


Oblíbené hotely