- Nev-Dama.cz
- Léto
- Itálie
- Severní Itálie
- Grado
BENEFITY
- vůbec nejbližší středisko italského Jadranu při cestě z ČR
- bohatá historie sahající až do období římského impéria
- „Sluneční ostrov“, lázeňské město na ostrově v laguně
- v centru městečka pěší zóna s romantickými uličkami a náměstíčky s řadou kaváren, restaurací, barů a obchůdků
- jedno z nejklidnějších středisek na severním pobřeží Jadranu
- ideál nerušeného slunění na plážích lemujících laguny
- dlouhé pláže s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře
- za čistotu pláží středisko pravidelně oceňováno modrou vlajkou
- vhodné podmínky pro jízdu na vodních lyžích a windsurfing
- klidná lokalita Marina Julia obklopená zelení biotopů přírodní rezervace
- nedaleké Duino se skalnatým pobřežím lemovaným vápencovými útesy
Grado – nejbližší koupání v italském Jadranu
Grado je letovisko v oblasti Friuli nacházející se východně od Lignana směrem na Terst, a to ve směru „přímého prodloužení“ dálnice z Udine – je tedy vůbec nejbližším střediskem italského Jadranu při cestě z ČR.
Lokalita Belvedere s částí námi prezentovaného ubytování leží na pobřeží laguny a administrativně spadá pod Aquileiu, tedy provincii Udine, zatímco jen pár kilometrů vzdálená místní část Pineta leží na ostrově omývaná vodami laguny i Jadranu a spadá již pod provincii Gorizia.
Bohatá historie sahající do antických dob
Grado bude určitě vhodnou volbou pro ty, kdo na dovolené hledají nejen moře, ale i stopy historie.
Grado má dlouhou a bohatou historii počínající již v období římského impéria, kdy bylo přístavem prosperujícího města Aquileia, ležícího 10 km ve vnitrozemí. Jeho prostřednictvím Aquileia obchodovala s dnešní Sýrií, Kyprem, Arábií a Malou Asií. Dnes je Grado spíše než rybářským přístavem lázeňským městem na ostrově v laguně (samo sebe nazývá „Slunečním ostrovem“) a je s pevninou spojeno hrází, jež návštěvníky dovede až do samého centra městečka, které je pěší zónou s romantickými uličkami a náměstíčky s řadou kaváren, restaurací, barů a obchůdků. Byť městečko může na první pohled připomínat malé Benátky, místní obyvatelé rádi připomínají, že Grado bylo slavným přístavem již za Gaia Julia Caesara, tedy v době, kdy Benátky ještě zdaleka neexistovaly.
V 5. století, v době zániku Západořímské říše, prchla do bezpečnějšího ostrovního Grada před nájezdy barbarských kmenů z východu většina obyvatel Aquileie, včetně tamního biskupa. A právě z této doby pochází katedrála Grada, Sant’Eufemia s baptisteriem, jakož i bazilika Santa Maria delle Grazie. Od 6. století patriarcha z Grada ovládal celé pobřeží Benátska, až do roku 1451 tak Benátky podléhaly z pohledu církevní hierarchie Gradu. Poté se však již Grado začalo propadat do bezvýznamnosti, odkud je znovu pozdvihl až turistický ruch spojený s lázeňstvím, který se zde začal rozvíjet během rakouské nadvlády v letech 1815–1918.
Klidné středisko, ideální pro děti
Vyznavači odpočinku naleznou ideální místa na slunění na plážích lemujících laguny – jde o jedno z nejklidnějších středisek na severním pobřeží Jadranu, část laguny je přírodní rezervací. Pláže jsou zde dlouhé, s jemným pískem a mají velmi pozvolný vstup do moře a jsou tedy vhodné i pro děti a neplavce. Letovisko bývá pravidelně za čistotu pláží oceňováno modrou vlajkou. Mezi vyhledávané sporty v této lokalitě patří jízda na kole, tenis, golf a mezi vodními sporty kraluje jízda na vodních lyžích a windsurfing.
Grado – cíl slavné dálkové cyklostezky Alpe Adria Radweg
V souvislosti s cyklistikou je třeba v Gradu zmínit i jednu neobvyklou možnost - co takhle dojet si k moři na kole? Zdánlivě bláznivý nápad, ovšem pozor – cest k Jaderskému moři je sice mnoho, ale Grado je cílovým bodem nejslavnější evropské dálkové cyklostezky Alpe Adria Radweg, jež spojuje rakouský Salzburg právě s italským letoviskem Grado. Jde o trasu bez automobilového provozu a s nádhernými scenériemi v okolí celé trasy. Na 420 kilometrech ze Salzburgu do Grada nenarazíte na žádný zásadnější bezpečnostní problém – vyhrazeno je zde pouze pro cyklisty, bez aut. Trasa z Tarvisia na rakousko-italské hranici k moři je celá „z kopce“, přesto je přiměřená kondice třeba a finálová koupel na pláži v Gradu tak bude jistě patřit k těm nejzaslouženějším.
Moře a pláže
Pláže jsou zde dlouhé 15 km s jemným pískem a mají pozvolný vstup do moře, jsou tedy vhodné i pro děti a neplavce. Plavat se dá ve vzdálenosti 50 až 100 m od břehu, v některých obdobích je však odliv ještě výraznější. Zdejší moře bývá poklidné, není však vhodné pro potápění a nežijí v něm nebezpeční živočichové. Hlavní pláž v Gradu se řadí mezi ty nejhezčí na jadranském pobřeží Itálie. V některých částech letoviska (zejména v zónách mimo placené pláže, kam je uměle navážen písek) se z důvodu blízkosti laguny nachází na dně i neobvyklé černé bahno s příměsí síry a s léčebnými účinky, díky němuž požívá oblast Grada lázeňský statut. Můžete si zde tak dopřát krásné bahenní koupele a aktivovat tak obranyschopnost Vašeho těla, aniž byste za to museli cokoli platit. Sirnaté vody Grada s příměsí jódu se používají i pro inhalaci, takže i pouhé plavání v Gradu je bezesporu zdravější, než v jiných letoviscích. Ideální a lékaři doporučovaná pak je kombinace bahenní lázně trvající 20 až 25 minut s plaváním v moři po dobu 10–15 minut.
Pláže jsou zde placené i neplacené, přičemž ty neplacené se nacházejí na západním konci městečka. Na volné pláže je vstup zdarma, můžete si tam cokoli přinést, ale nejsou upravovány a nemají sociální zařízení.
Na placených plážích jsou WC a sprchy, pro děti prolézačky, kolotoče a další atrakce.
Východně od města Monfalcone se v laguně obklopené přímořskou přírodní rezervací nachází lokalita Marina Julia s pěknou oblázkovou pláží lemovanou zelení. Moře je v této oblasti velmi mělké, je proto vhodné pro malé děti a neplavce.
Nedaleké Duino, ležící 12 km severozápadně od Terstu, nabízí pláže zcela odlišného charakteru. Pobřeží je v této oblasti skalnaté, divoké, lemované vápencovými útesy. Relativně přístupný úsek se táhne mezi městečky Duino a Sistiana Mare. Natáčel se zde český film Účastníci zájezdu. V Duinu se dá koupat na neplacených plážích před dominantou městečka, hradem ze 14. století. Oblasti okolo Duina se v dobách Rakousko-Uherska říkalo Rakouská Riviéra.
Doporučené trasy
České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg
Brno, Mikulov, Wien, Graz, Klagenfurt
a dále
Villach, Tarvisio, Udine
a dále
dálniční sjezd Palmanova, Grado
nebo
dálniční sjezd Redipuglia-Monfalcone Ovest, Marina Julia