Běžecké lyžování kombinuje dvě oblíbené zimní aktivity - pohyb v přírodě a pozorování krás zasněžené krajiny. Pokud vás běžkování láká a čeká vás nákup vybavení, nechte si od nás poradit, jak správně vybrat běžecké lyže.
Běžky vybírejte s ohledem na techniku běhu, využití běžek, terén a výšku a váhu lyžaře.
Výběr běžek dle techniky běhu
- Klasické běžecké lyže – používají se při běhu klasickou technikou v upravené běžecké stopě. Je pro ně typická výraznější špička s ostřejším vrcholem a větší klenutí v místě mazací komory. Pro dosažení co nejlepšího skluzu doporučujeme zhruba o 20 cm delší běžky, než je výška lyžaře. Tvrdší lyže na klasiku jsou obecně rychlejší, takže vhodné pro pokročilejší běžce, kteří dobře zvládají techniku odrazu.
- Běžecké lyže na bruslení (skate) – určeny pro jízdu na hladké upravené trati bez stopy. Je pro ně typická méně výrazná špička, zpevněná hrana a menší klenutí. Běžky na bruslení by měly být cca o 5-10 cm delší, než je výška lyžaře. Delší běžky se špatně ovládají. Pozor také na tvrdost lyže. S příliš tvrdými běžkami se při bruslení obtížně manévruje a mají zhoršené vedení ve skluzu, zatímco příliš měkké běžky zase lyžaře brzdí kvůli vysokému prošlápnutí.
- Kombi běžecké lyže – doporučují se pro rekreační lyžaře, kteří chtějí střídat klasickou techniku s bruslením. Běžky pro kombinovanou techniku jsou delší než lyže na bruslení a zároveň tvrdší než lyže na klasiku. Jejich optimální délka je zhruba o 10-15 cm více než postava běžce.
Výběr běžek podle jejich využití/úrovně lyžaře
- Turistické běžecké lyže – optimální pro rekreační lyžaře a začátečníky. Jsou širší, měkčí, nemají příliš rychlou skluznici a zajišťují běžci vyšší stabilitu.
- Sportovní běžecké lyže – vhodné pro pokročilejší lyžaře, kteří mají perfektně zvládnutou běžeckou techniku. Je pro ně charakteristická tvrdost, lehčí konstrukce a rychlá a vysoce odolná skluznice.
- Výkonnostní a závodní běžecké lyže – určeny pro závodní běžce. Závodní běžecké lyže jsou užší, tvrdší a mají znatelně rychlejší skluznici. Jsou vyrobeny z hightech materiálů, jako je např. karbon.
Výběr běžek dle terénu
Běžky vybíráme taktéž podle toho, zda je plánujeme používat v upravené stopě či ve volném terénu (backcountry). Výše zmíněné běžky z přechozí části článku jsou určeny na upravené tratě. Běžky do volného terénu jsou odolnější, širší, pevnější a stabilnější. Jejich hrany bývají zpravidla přizpůsobeny neupravenému terénu – vyrábí se např. z oceli. Vhodná délka běžek do volného terénu je zhruba 10-15 cm nad výšku lyžaře.
Výběr běžek podle postavy lyžaře
Obecně lze říci, že čím delší lyže, než je postava lyžaře, tím lepší skluzné vlastnosti, ale horší ovladatelnost. Výše jsme se již seznámili s přibližnou doporučenou délkou lyží v závislosti na technice běhu a terénu. Dalším parametrem, který ovlivňuje správnost výběru běžek, je hmotnost lyžaře.