Pokud na běžkách začínáte a nevíte, jak je správně mazat, inspirujte se naším článkem, který vás seznámí se základními druhy vosků, ošetřením skluznice, postupem i pravidly mazání.

Jaké potřebujete příslušenství?


  1. Kartáč – speciální měděný a nylonový kartáč slouží k „otevření skluznice“
  2. Žehlička – je určena k roztavení a zapracování vosku do skluznice, případně se dá použít korek
  3. Škrabky a čističe – speciální škrabky, stěrky a čističe slouží k odstranění přebytečného vosku, jiné se používají pro stoupací a skluzný vosk

Čím začít a jak při mazání postupovat?


1. Nalezení mazací komory

Mazací komoru klasických lyží najdete zhruba ve středu běžky – pod botou lyžaře a zároveň v určité vzdálenosti od její špičky a paty. Délka mazací komory se liší v závislosti na typu běžek, stylu jízdy a postavě běžce. Snadným trikem, jak najít mazací komoru, je obutí lyží na rovné podložce a položení papíru pod skluznici. V místě, kde jde papírem pohybovat, se nachází mazací komora.

2. Čištění lyže

Před každým lyžováním je nutné nejprve očistit běžky od starého vosku a nečistot (pokud je to třeba). U klasických běžek se nejprve odstraňuje vosk ve stoupací zóně a poté na skluznici. Používají se k tomu speciální škrabky a čističe.

3. Otevření skluznice

Před mazáním běžek základním parafínem je vhodné „otevřít“ skluznici kartáčem. Podstata tkví v zahřátí skluznice, jejím zdrsnění a odstranění zbytků parafínu a mikroskopických nečistot, díky čemuž je skluznice připravena absorbovat více vosku, který na ní vydrží podstatně déle.

4. Nanesení parafínu

Aplikujte dostatek parafínu, aby se při zažehlování žehlička nedotýkala skluznice. Měkký parafín můžete nanášet za studena. Pokud potřebujete parafín změkčit, přiložte ho na rozehřátou žehličku. Aplikujte kompaktní vrstvu parafínu více tahy a dostatečným tlakem. Speciální péči věnujte mazací komoře.

5. Zažehlení

Při zažehlování se držte příbalových informací vosků. Předepsanou teplotu nikdy nepřekračujte o více než 30 ˚C (pokud nemáte žehličku s teplotní stupnicí, sledujte, jak parafín taje – nesmíte cítit ani vidět kouř).

6. Seškrábání zbytků

Po zažehlení nechte lyže vychladnout (kromě extrémně tvrdých parafínů). Až poté seškrábejte vše nepotřebné. Začínáme žlábkem speciální škrabkou, následuje plocha skluznice. Škrabte rovnoměrně od špičky k patce dokud ze skluznice odchází parafín. Nezapomeňte lehce očistit hrany lyží.

7. Leštění

Posledním krokem je opětovné kartáčování až do úplného vyleštění skluznice.

Jaké existují druhy vosků?


Dle funkce členíme vosky na:

  • Skluzné vosky (parafíny) – snižují tření, které vzniká pohybem běžky na sněhu. Jejich účelem je dosáhnout hladkého povrchu skluznice, do něhož se nezadírají krystaly sněhu.
  • Stoupací vosky – jejich cílem je umožnit odraz lyžaře z plochy skluznice při zastavení a zatížení lyže, ale zároveň nezvyšovat tření při skluzu. Aplikují se do mazací komory.

Jaký vosk použít?


Vosk vybírejte s ohledem na aktuální sněhové podmínky a teplotu.

Skluzné vosky

Skluzné vosky jsou označeny barvou, která je vhodná pro určitou teplotu (pozor, barevné značení se u různých výrobců mírně odlišuje):
  • červený – teploty od 1 ˚C a vyšší
  • fialový – pro teploty v rozmezí -2 ˚C až 2 ˚C
  • modrý – pro teploty v rozmezí -6 ˚C až -1 ˚C
  • zelený – pro teploty v rozmezí -15 ˚C až -5 ˚C

Stoupací vosky

Stoupací vosky se dělí podle barev a konzistence (pozor, barevné značení se u různých výrobců mírně odlišuje):
  • tekuté – na hrubozrnný, přimrzlý, zledovatělý a starý sníh:
    • červený – teploty od 0 ˚C a vyšší
    • stříbrný – pro teploty v rozmezí 0 ˚C až 3 ˚C
    • fialový – pro teploty v rozmezí -3 ˚C až 3 ˚C
    • modrý – pro teploty v rozmezí -6 ˚C až 0 ˚C
  • tuhé – jemnozrnný a nový prachový sníh:
    • červený – teploty od 1 ˚C a vyšší
    • fialový – pro teploty v rozmezí -2 ˚C až 2 ˚C
    • modrý – pro teploty v rozmezí -6 ˚C až -1 ˚C
    • zelený – pro teploty v rozmezí -15 ˚C až -5 ˚C

Pokud vyrážíte na běžky na celý den a nevíte přesně, jaké sněhové podmínky nastanou, používejte spíše měkké, teplé vosky. Mazací komoru doporučujeme ošetřit tekutým stoupacím voskem.

V případě, že počítáte s oteplením během běžkování, vyzkoušejte vrstvení vosků – na základní vosk naneste měkčí vosk (je vhodné ho zažehlit) a poté aplikujte tvrdší vosk. Až se v terénu setře tvrdý vosk, začne plnit svoji funkci měkký vosk. Tento postup platí pro skluzné i stoupací vosky. Pro zvýšení odolnosti a delší trvanlivost ochranné vrstvy je možná taktéž aplikace hned několika vrstev vosků. Té docílíte nanesením o stupeň tvrdšího vosku a následně vosku, který odpovídá venkovní teplotě. Při voskování se pak postupuje běžným způsobem.

Jestliže víte, že celý den bude mrznout a sníh zůstane tvrdý, aplikujte na základní parafín tvrdý vosk vhodný do mínusových teplot, pečlivě ho rozetřete a zažehlete a poté naneste vrstvu měkčího klistru do stoupací komory. V případě prokluzování běžek během stoupání aplikujte více měkkých stoupacích klistrů.